Начало » Новини » Страната
20.05.2003 г.

Бойко Боев, зам.-министър на земеделието и горите: Националният млечен борд ще реши проблемите в животновъдството

Зам.-министърът на земеделието и горите Бойко Боев беше в Плевен за откриването на второто издание на специализираното изложение-договаряне “Животновъдство - Плевен 2003”

20-05-2003 г. Разговорът води Ваня ПЕТРОВА в. Посредник
- Зам.-министър Боев, докъде стигна разглеждането на новия Закон за животновъдството?
- Сега в парламента предстои този закон да се приеме на второ четене. Законът за животновъдството изцяло хармонизира българския закон с европейските изисквания в това направление. Особено важен момент в новия закон е възможността, която той дава, за създаването на Национален млечен борд. Защо подчертавам този факт? Защото ние смятаме, че млечното животновъдство е най-важният отрасъл в сектора животновъдство и желанието ни е още през тази календарна година да създадем Националния млечен борд. В него е заложено да участват всички заинтересовани страни -производители, преработватели, контролни органи и държавата. Убеден съм, че бордът ще решава успешно проблемите на сектора. И тук ще припомня, че първата стъпка в това направление беше създаването на Консултативния съвет по млякото, който стартира от януари миналата година. На практика този съвет взема консенсусните решения за бъдещето на млечното животновъдство на този етап - става въпрос за окачествяването на млякото и методите за това, за субсидиите, които се отпускат за качествено мляко и други.
- Те бяха увеличени от началото на тази година.
- Да, вие знаете, че от тази година има увеличение на субсидията. Ако миналата година субсидията за качествено мляко беше 2 300 000 лева общо, то тази година сумата, която сме отпуснали, е 5 милиона лева. И още - през миналата година млекопроизводителите получаваха субсидия на предадено качествено мляко 6 месеца, а от тази година те вече получават финансиране 9 месеца. И още - до миналата година се подпомагаше финансово само кравето и биволското мляко, а от тази година субсидии получават и производителите на овче мляко.
- Изпълнението на кои критерии на Европейския съюз в отрасъл животновъдство са проблем за нас?
- Тази тема е доста обширна. Основната характеристика на българското земеделие е малкият обем. Нашето земеделие и много дребно, това е най-характерното за отрасъл животновъдство. Около 350 000 са кравите в България и 90% от тях са по 1-2 в стопанство. Това е голям и много съществен проблем. Той може да бъде решен само в посока на окрупняване на стопанствата. Държавата трябва да създаде рамката на този процес, да даде възможности и естествено стимулиране на стопаните. И веднага ще ви дам един пример. В Дания съществува млечен борд от 1912 година. Там през 1965 година е имало 600 000 крави, които са били притежание на 130 000 собственици. Сега в Дания пак има 600 хиляди крави, но те са собственост на 8 500 стопани. Това означава, че средно в едно стадо има около 100 крави. Ето това е пътят на развитие. Ние не можем до направим голяма крачка в животновъдството, ако стопанствата ни продължават да са толкова дребни. Пак ще повторя - окрупняване във всички направления на животновъдството - това е пътят и този път ще се подкрепя и стимулира от държавата. И само така ще се изградят в България стокови стопанства. Казано по друг начин - не можем да говорим за европейски критерии и да гоним Европа със стопанства от по 1-2 крави. Това трябва да е пределно ясно на стопаните.
- Нека да продължим темата за окрупняването. То е свързано със сериозно финансиране, което у българския земеделски производител липсва. За да бъдат отпуснати по съответни финансови линии средства, има изисквания, на които стопаните не отговарят. Как може да се излезе от този омагьосан кръг?
- От тази година има облекчени условия за финансиране именно за тези по-дребни стопани. Става въпрос за кредит до 20 хиляди лева, който се отпуска при много облекчени условия със залог недвижим имот на село. За хората, които теглят по-големи кредити, е естествено да се предположи, че трябва да имат възможност да обезпечат вземанията си, нали?
- Добре, а колко струва една крава?
- Относително е. Това е един голям проблем. Когато преди години селското ни стопанство беше буквално унищожено, елитните ни стада имаха същата участ. Няма как сега тези елитни стада да бъдат възстановени изведнъж, защото я няма точно елитната част от популацията на животните, чието закупуване на практика се подпомага от държавата. И тук трябва да отбележа, че в тази посока особено важна е задачата на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството - да информира всеки, който иска да си купи животни, къде може да намери породата, която търси.
Министерството направи две регионални програми за развитие - “Родопи” и “Северозападна България”, като си даваме сметка, че на този етап не можем да обхванем цялата страна. Ето защо тръгнахме от региони, които имат проблеми. Усилията ни за момента са насочени да дадем на нашите бъдещи бенефициенти, които трябва да усвоят средства от фонда, преференциални условия - безлихвени кредити, гратисен период плюс 20% субсидия върху кредита.
- Нека все пак да кажем - колко струва една крава?
- Между 1 000 и 1 500 лева струва едно елитно животно. Казано по друг начин, с кредита, за който говорихме преди малко от 20 000 лева, един фермер може да си купи около 20 крави. Тоест този кредит е достатъчен един стопанин да стартира изграждането на стопанство - да закупи с отпуснатите средства 10 крави плюс оборудване за една малка ферма.

Бойко Боев, зам.-министър на земеделието и горите: Националният млечен борд  ще реши проблемите в животновъдството
12455
 

Последни материали
Виж
Румънските фермери получават безвъзмезно по 393 лева на хектар за сушата
Илия Проданов
След срещата с финансовия министър ще се реши дали ще има протести
Добри новини за родния фермер
В Русия се заговори за ограничаване на износа на пшеница
Шарката по овцете и козите в Гърция обхвана и префектура Родопи
Бърза стерилизирана туршия
Правителството одобри промени по Стратегическия план
Свързани материали
Виж
Румънските фермери получават безвъзмезно по 393 лева на хектар за сушата
Илия Проданов
След срещата с финансовия министър ще се реши дали ще има протести
Добри новини за родния фермер
В Русия се заговори за ограничаване на износа на пшеница
Шарката по овцете и козите в Гърция обхвана и префектура Родопи
Бърза стерилизирана туршия
Правителството одобри промени по Стратегическия план
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини