Регистрация    Влез    Форум    Търсене    Въпроси/Отговори

Начало форум » Агробизнес » Животновъдство

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 124 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Всичко за зайците
 Мнение Публикувано на: 11 Юни 2010, 16:45 

Абе rik, ти пък кой си? Първо когато критикуваш е редно да се представиш с име и град поне за да не си анонимен. Второ ти си като голямата част от прословутият български нарот на който му дай само да хленчи и да казва, че нищо не се върши. А самият ти какво свърши? Искате асоциацията да ви свърши всичко, но за да съществува подобна организация то трябва да има членове. Ти поне някога внасял ли си членски внос за да имаш претенций?
За информация на събранието ще се обсъжда нов устав и начин на управление на структурата, и се съмнявам дали някой ще си направи труда да прочете подобно нещо, камо ли това да го подтикне към членство.
За Гулянци явно много неща не са ви ясни за това съвет от мен: трайте си защото и по този случай мога да уборя с факти всеки който се наема да спори по темата, но първо се запознайте с казуса. А що се отнася до несъстоялият се проект по САПАРТ, нали ви е ясно кои проекти не се одобряваха по онова време.
Димитрев, много добре направи, че изтри изречението където се опитваше да ме вкарваш в някакви управленски начинания с които даже и не искам да се занимавам. Що се отнася за начина на работа който коментираш първо провери отзивите и тогава се изказвай в положителен или отрицателен аспект.
И накрая да кажа за последен път надявам се, че ако има някой който иска да се изказва за свършена или несвършена работа първо да се огледа и тогава да се прави на велик вожд. АСОЦИАЦИЯ БЕЗ ЧЛЕНОВЕ НЕ МОЖЕ ДА ИЗВЪРШВА НИКАКВА ДЕЙНОСТ освен да я има на документи както всъщност беше до сега, но и това е добро ново начало.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 11 Юни 2010, 21:31 

до г.н варбанов
бихте ли публикували протокола и устава на асоциациата след провеждане на сабранието.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 13 Юни 2010, 10:58 

За да се регистрира фермата по закона ще е доста по-скъпо, особено за 100 майки. Всяка ферма трябва да има една група помещения, които са еднакви и за 100 и за 1000 майки. Служебният блок от 36-37 м2 никой не го брои, а той е скъп - специални врати, мивки, и т.н. Отделно вход с дезинфекция, оправяне на двора. С панелите е евтино да се строи, но те са безполезни без съответните инсталации - отопление и вентилация. Без инстлалация по добре да се забият колове и да се прави от обикновенна ламарина. С тухли и керемиди е хептен зле, защото пак има изисквания и пак инсталации, които никой не смята.
Какво правим с почивките, защото никой не включва заплати за работници? Кой ще работи за 500-600 лв. без почивен ден?
Продажбите стават трудно без да се мине изцяло по редът известен в целия свят - производител-търговец - магазини и ресторанти, износ. Ако имаше начин хиляди ферми щяха да бълват зайци, а не 20 човека да се питат един друг какво да си правят продукцията. С времето се заподнах с бранша и тези няколко/под 15-20/ човека дето реализират по този начин имат по 20-70 майки. Няма как да стане, защото няма как да стане. Без осигурено изкупуване и предвидима цена не може да се работи, 10 дена да се забави изкупчика и от 2,50 лв. печалба на заек 60-80 ст. отшумяват,т.е. 25-30% от печалбата.
Говорите за банки, но аз не знам банка дето ще даде и 500 лв. по свободни съчинения, как ще продаваш зайци от багажника по ресторанти. Трябва да представиш бизнес план с организация изкупчик, или кланница с която ще работиш и търг.организация, която ще ги купува и т.н.
Надеждата е, че има няколко човека, които са тръгнали с идеята да стигнат до 400-500 майки при наличие на пазар, но докато не се промени мисленето нищо не става.
Аз няма да се хвана зайци да отглеждам, но на теория бих започнал ако търговец ми даде поръчка на определена цена за определен период и количество. Без значение каква е цената, може поне да сметнеш какво те чака, но никога няма да се хвана и 2 кокошки да гледам разчитайки, че добри и брагородни ресторантьори ще ми дадат "добри" цени за "някакво количество". Ако съм търговец, дето пак няма да се хвана, но поне мога да дам акъл на някой да се хване, ще искам да има определен брой майки, при знаен брой зайчари, за да мога да обиколя кланниците, преди това до видя транспорта, веригите супермаркети и т.н. Но и през ум няма да ми мине да обикалям, защото някой имал зайци, или защото някой със зайци ми е обяснил, как веригите ме чакат с локум.
Изводът - нито ще се появят търговци без производители, нито производители без търговци.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 13 Юни 2010, 13:21 

do ivanov i brat mu
g-n ivanov ,analizite vi sa ednostranni,ne ste vnicnali v dalbochinata na problemite,taka che ne ni davaite akal kak da rabotim.po goliamata chast ot horata imat nesto izgradeno ,koeto se vigda,vie posochete neshto koeto ste napravili,zastoto pochti ne ostana sait v koito da vi niama da razdavate akali.pri vashata ogromna kompetentnost bi triabvalo da ste veche profesor.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 13 Юни 2010, 14:37 

Не съм професор, но им ползвам знанията. Дълбочина на проблемите няма, вие си ги създавате. Няма как това, което пиша да е грешно, защото не съм го измислил, а съм го видял. В света има установен ред не защото някой го е измислил, а защото го е наложила ефективността на производството. И когато нещо е било наложено заради ефективността на производството в цял свят, ми е през оная работа, каква ви е дълбочината на проблемите, без да се обижда никой, защото освен на мене им е през оная работа и на ХЕИ, ДВСК, полицията, кмета и международното положение. А най-лошото е, че е през оная работа на веригите, които искат даже оборудването да ти е със сертификат, за да купуват от тебе.
Аз в момента започвам да строя, за което не е времето, защото сме в криза, но никой не е дошъл да ме пита каква ми е дълбочината на проблемите, а си гледа договорите и сроковете и иска и аз да ги изпълнявам. Проблемите са лични и всеки си ги решава. Аз давам мнение, защото на някой може и да му свърши работа, който не е съгласен или псува или пише с какво не е съгласен.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 13 Юни 2010, 18:15 

ne sam iskal da vi zasegna ,no v momenta stroia i se sblaskvam sas savsem drugi problemi ,a netia koito mi raziasniavate.po vaprosa za asosiasiata toi evagen,no nikoj nese naema da j populiazirat iz foruma,kakto napravihte pri ohliuvite.po otnoshenie na zaisite sam si izbral sobstven pat ,kojto mislia che shte uspeia da realiziram.ne sam saglasen s vas po otnoshenie na stroitelstvoto po selata.tam smiatam che ima vagmognost za dosta po evtino stroitelstvo,az na practika v momenta si kopuvam samo sementa i geliazoto ,anego na polovin sena. stroia s kamani,tuhli i beton,pravia kara tavan ,senoval i pokrivam s keremidi.ela da vidish posle kakva mi e temperaturata pri zaisite.postroikite mi izlizat kato materiali okolo 50lv na m2 ,gore dolu tolkova e i naemniat trud. pri nas vse oshte se namirat rabotnisi za 15 lv na den.s kletkite vse oshte ne sam reshil kakvi da badat,na varbanov mnogo mi haresaha no zasega ne moga da si gi pozvolia.na sliven vidiah italianski koito sa mnogo skapi,a ite sa za zakriti pomestenia .a azmislia da nablegna na taka narechenite ot vas shedi.zasega chal i nadiavam se che ne sam vi zasegnal,i shte mogem s neshto da si pomognem.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 13 Юни 2010, 23:30 

Няма как нещо, което си правиш сам да е по евтино от промишленото, беше при комунизма, когато всичко се крадеше. Има оферти за 70 лв./м2 панел, идват, правят го за една седмица. Сам не можеш да го направиш, защото в скрадовете панела е с 30-40% по-скъп, тези фирми взимат десетки хиляди метри и ползват големи отстъпки, режат го в цеха и имат минимална фира, обучени работници и организация. Фаянс и теракот дето в магазина са по 30 лв. на хотел със 100 бани ги дават по 12-13 лв. Проблемът с тухлените помещения освен всичко друго е и в размера, при панела пестиш 1 коридор или около 10%, дълго е за обясняване, но е така. Не може да спреш комарите и трудно плъховете, в стените винаги ще има някаква гад. Отделно клетките се горят с горелки и кара тавана може да отиде барбар със зайците. При пода също има изисквания, т.е. трябва да се направи с канализация и т.н. за да се избегнат много проблеми.
За клетките съм писал, че в момента се сменят тези за носачки и има триетажни за без пари. Мисля, че ДМитрев или някой от другият форум работеше с такива и казваше, че е доволен.
Шедите са много евтини, но през зимата пропускаш 2 раждания. Ако не е целогодишно ще ти изпратя чертежите, но не са окомплектовани, имам много работа и това малко го забавих. Ще ги прави една фирма в "Атанас Романов" София. мислех за началото на следващата година. Ако ги правиш сам ще е скъпо по изложените горе причити и защата подовете няма да ги поцинковаш на едро в завод, а трябва да търсиш нещо за малко бройки, транспорта ще ги оскъпи и т.н.
Клетките в Сливен не бяха лоши, такива са по света, но с тях ти трябва много повече площ, а и не се загледах как е изпълнено дъното, трябва да е горещо поцинковано.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 14 Юни 2010, 11:23 

na selo horata jmat poveche svobodno vreme i po malko pari,taka che zasega az si gledam zaisite s poveche rabota i minimalni razhodi.skarite si gi pravia ot akasia,letvichkis razmeri 1,5/1sm prez 1sm,takava skara mi izliza okolo 2lv.s 0,5m3 darven material za 60lv, rabisa za 20lv i panti igvozdei za okolo 20lv si skovah 20 kletki, koito ste me izkarat minimum 5 godini.nikoga ne sam obgarial,no ne sam i gledal poveche ot 20 maiki i200 podrastvasti.opitvam se da tragna po obratniat pat ,parvo dasi osiguria evtin furag,dosta tachno pomeshtenia,da si izrabotia kletkite,i stapalovidno da uvelichavam brojkata.za 2godini mislia da dostigna do 600mojki, 100dk luserna,200dk livadi,50dkechemik,50dk jito i100dk sarevisa.pazar za zaisite ima.v momenta 1,7kg ,1,8 kg trupche se prodava za 14 ;15lv.viarno che e bez dokumenti,no situasiata v momenta e takava.no sled godina niama da mi e problem da prodavam na 3,5lv jivo teglo s vkucheno dds.,tai kato togava furaja che mi bade 2pati po evtin.

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 14 Юни 2010, 16:59 

до грегори- защо не пишеш на кирилица -смятам че не струва толкова много кирилизацията , ти си в интернет и има необходимата безплатна програма...
По въпроса за зайците който коментираш първо се запознай с законите и наредбите отнасящи се до зайцевъдството ,след това разбери че сме 2010 година и България не е същата член е на европейския съюз което я задължава да спазва изискванията за хуманно отношение при отглеждане и клане на животните. Затова тези измишльотини за евтини клетки /които не са толкова евтини за направа и обслужване/ -са само една фантазия..........

Върнете се в началото 
 Профил  

Мнение Публикувано на: 14 Юни 2010, 21:17 

И ще си останеш в така наречения " сив сектор". Ще си продаваш зайците "под масата " както правят повечето от нас,но това е несериозно. То така си вървят и балите с люцерина,рентата в зърно и т.н. Керванът си върви ....
Нямам клетки за зайци преправяни от такива за носачки. не бих затворил и мъчил животните така - не съм китаец. Комбинирал съм малко нещата. Голяма клетка с всички удобства за майката и когато зайчетата пораснат на около 45 дни ги вадя и пускам свободно в оградена площ ,правоъгълник със страни 2 на 3 в който е вписана и клетката на майката стояща на крака с височина 1 метър. Когато следващите станат на 40 дни предните са почти за клане. Това не е за промишлено производство. Заема много място . за 50 майки ще трябват поне 300 кв.м. само за женските и малките. Имам възможност за около 30 женски ,но няма смисъл да се напъвам ,особенно лятото, когато никой не иска зайци, щото сега има много.
10 тина майки и то от есента нататък.

Върнете се в началото 
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 124 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Следваща

Начало форум » Агробизнес » Животновъдство